Na ndiqni

Dokumentare

Gjon Keka: Imazh i panjohur i Skënderbeut dhe Pal Engjëllit

Më: 12 nëntor 2018 Në ora: 14:12
Imazh i panjohur i Skënderbeut dhe Pal Engjëllit

Në një nga veprat e J. Scheible, të vitit 1847 i kushtohet rëndësi edhe heroizmit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, ku edhe ky imazh gjendet aty, nuk dihet saktësisht nëse ai e ka paraqitur Gjergj Kastriotin duke marrë këshilla nga sekretari dhe këshilltari i tij Pal Engjëlli, por ky imazh sikur flet për atë.

Sidoqoftë ndoshta kështu është dukur raporti i Gjergj Kastriotit me Pal Engjëllin gjatë qeverisjes së shtetit të Arbrit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test