Na ndiqni

Dokumentare

Bust i panjohur më parë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Nga: Gjon Keka Më: 9 shtator 2018 Në ora: 17:50
Busti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Nuk eshte e rastesishme qe Gjergj Kastrioti te jete ne shume vende te Europes e botes i vendosur ne buste apo ne portrete,sepse figura e tij ishte me e njohur ne periudhen ne te cilen jetoi dhe veproi dhe me pas. Perjetesimi i tij ne buste tregon se ai kishte jetuar ne shume mendje e zemra te europianeve.

Ky bust gjendet ne Kalane e Kromsdorf(Schloss Kromsdorf) ne gjermani ne mesin e 64 busteve tjera qe gjenden brenda mureve te kopshtit te kesaj Kalaje.

Duke ditur se Gjergj Kastrioti Skenderbeu gjendet ne shume vende,pranda edhe ky bust ne nje nga keshtjellat gjermane eshte tregues se Gjergji eshte prezent ne trupin dhe shpirtin e kombeve te familjes europiane.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test