Na ndiqni

Dokumentare

Profesori boshnjak shokon serbët: Nga dinastia Karagjorgjeviq deri te Novak Gjokoviq, të gjithë janë shqiptarë

Nga: N. Sh. Më: 5 qershor 2018 Në ora: 09:36
Besim Spahiq

Profesori boshnjat Besim Spahiq, thotë se, tre papa ishin shqiptarë. Pastaj ai përmend edhe Nënë Terezën se është shqiptare, edhe senatori amerikan, Robert Bob Dol, ai pohon se ka prejardhe shqiptare, tutje ai përmend edhe gjashtë kryebashkiak të Çikagos se janë me prajardhje shqiptare, e gjithashtu nuk e ka anashkaluar as Dinastin Karagjorgjeviq, shkruan gazeta "Bota sot".

Profesori me prejardhje boshnjake nga Sarajeva, Besim Spahiq, pohoi se dinastia Karagjorgjeviq dhe familja Gjokoviq janë nga Shqipëria. Në njërën prej diskutimeve që mbajti, ai paraqiti një seri të dhënash që pothuajse të gjitha dolën nga shqiptarët.

“Dinastia Karagjorgjeviq e ka origjinën nga fisi shqiptar i Klimetsit. Tre papa ishin shqiptarë. Nënë Tereza është shqiptare … Robert Bob Dol, senator amerikan, është shqiptar etnik. Aktualisht, ka shtatë senatorë, shtetas amerikanë, nga Shqipëria. Gjashtë kryebashkiakët e Çikagos ishin me origjinë shqiptare … “, tha Spahiq.

Pofesori i rregullt në Sarajevë, i cili është një nga teoricienët më të rëndësishëm në fushën e marketingut politik në rajon, merret me teori publicistike dhe kulturore, nuk u ndal me këtë.

Ai shtoi: “Thonë se Novak Gjokoviq është serb. Si serb, kur ai është shqiptar katolik nga Tuzi dhe kur vëllai i tij është ende Dragan  Gjokaj, “vë në dukje Spahiq.

Për më shumë shikoni videon:

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test