Na ndiqni

Dieta

Qesharake, por e vërtetë: Dieta është si seksi i keq

Më: 8 shtator 2018 Në ora: 20:01
Ilustrim

Lexoni në vijim përse dieta është e tmerrshme sikur seksi i keq.

Mendoni vetëm për picë

Kur jeni në dietë vazhdimisht mendoni për atë që do të dëshironit të hani, por që e keni të ndaluar. Kjo më së shpeshti është… Pica! Nga ana tjetër, kur keni seks të keq, gjithashtu mendoni për atë që ju mungon… seksi i mirë!

Ndiheni të gjorë

Derisa jeni në dietë në mendje ju është ushqimi dhe racioni pasues, ndonëse pas kësaj më në fund to të jeni të ngopur. Kur keni seks të keq, gjithashtu shpresoni që herën tjetër do të jetë më mirë, së paku pak më i mirë.

Kur do të jetë fundi?!

Kur dëshirojmë të humbin mbipeshën i caktojmë vetes ndonjë fat deri kur mund të jemi në dietë. Atëherë mesi presim që ditët e kaluara në uri të përfundojnë. Kur kemi seks të keq, gjithashtu mezi presim të përfundojë!

[healthy-soup-unhappy-diet]

Gjithmonë jeni të lodhur

Nëse keni vendosur për dietën të cilën nuk jua ka përshkruar mjeku, por mikja apo ndokush “që hiqet si i ditur”, mund t’ju ndodhë që pas disa ditësh të filloni të ndieni rraskapitje dhe mungesë force, sepse organizmit tuaj i mungojnë proteinat dhe “karburanti” tjetër të cilin e marrim me ushqim. Gjithashtu është njësoj edhe kur nuk jeni të kënaqur me seksin, – nuk ju intereson asgjë!

Pyesni – përse kjo po ju ndodhë bash juve?!

Në fillim të çdo diete nuk jemi plot entuziazëm dhe u gëzohemi ditëve kur do të zgjohemi me humbjen e gjysmës së peshës. Mirëpo, humbja e kilogramëve është proces i gjatë dhe i mundimshëm, gjatë të cilit shpesh pyesim – të vazhdojmë apo jo.

Gjithashtu edhe kur është fjala për seksin e keq: i gëzohemi “rrokullisemi në krevat”, nuk e heqim buzëqeshjen nga fytyra derisa… derisa nuk e kuptojmë që “nuk është ajo që duam”. Të ngriheni nga shtrati apo të hiqni dorë, është çështja tani? 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test