Na ndiqni

Çiklizëm

Ky çiklist theu një rekord të pabesueshëm

Më: 14 nëntor 2017 Në ora: 17:16
Joe Barr

Një çiklist irlandez sapo ka shënuar rekordin e ri botëror pasi ka përfunduar një udhëtim pa ndërprerje.

Një 58 vjeçar i quajtur Joe Barr, përfundoi ciklin epik në 48 orë dhe 40 minuta gjatë udhëtimit të tij. Çiklistët e Donegalit thanë se ai do të pushojë për një kohë pas përfundimit të rrugës Malin-Mizen-Malin prej 735 kilometrash.

Koha e tij duhet të verifikohet nga Shoqata e Çiklizmit UltraMarathon. Është 21 minuta më e shpejtë se koha e mëparshme e rekordit. “Rruga – nga pika më veriore e Irlandës në pjesën më jugore të saj dhe kthimi sërish pas -më paraqiti një numër sfidash”, tha ai.

Ish garuesi profesionist tha në një moment se ai nuk mendonte se do ta shihte vijën e finishit. “Unë kam shumë eksperiencë në atë që bëj, por më duhet ta pranoj faktin se në një moment vërtetë mendova se nuk ishte e mundur” – tha ai BBC News”.

Është pak a shumë si vetë jeta, dritarja e mundësisë do të hapet vetëm nëse vazhdon të ecësh përpara”. “Më shumë se 25 orë nga rruga i peërshkoi natën. Moti ekstrem i Irlandës , duke përfshirë shiun dhe breshërin, më paraqiti sfidat e veta” tha çiklisti. “Jam shumë i lodhur dhe pres që të pushoj për disa javë, por gjithsesi jam mirë”,u shpreh Barr.

Barr tani është në gjendje të plotë të rimëkëmbjes pas udhëtimit rraskapitës.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test