Na ndiqni

Bukuri

Rini të përjetshme? Zbuloni sekretin

Më: 11 nëntor 2017 Në ora: 13:02
Ilustrim

Mos përdorni kremra apo ndërhyrje. Sekreti për të qëndruar të rinj është çokollata dhe vera e kuqe, thonë shkencëtarët. Studiuesit kanë zbuluar se të dyja, si vera dhe çokollata, ndihmojnë në rinovimin e qelizave të vjetra, duke i bërë ato të fillojnë të sillen më shumë si qelizat e reja.

Me kalimin e viteve ADN-ja në qelizat tona humbasin gradualisht telomerët mbrojtës. Ekipi i studiuesve aplikuan përbërës të bazuara në kimikate që gjenden natyrshëm në verë të kuqe, çokollatë të zezë, rrush të kuq dhe boronica tek qelizat në laborator.

“Ky është një hap i parë në përpjekjen për t’i bërë njerëzit të jetojnë një jetë normale, por edhe të shëndetshme”, ka thënë drejtuesi i studimit, Profesor Harries.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test