Na ndiqni

Bota

Anija patrulluese ruse godet flotën ushtarake ukrainase, ja ç’ndodh më pas

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 22:56
Foto

Flota e Ukrainës ka akuzuar Rusinë për dëmtime në disa nga anijet e saj dhe ka plagosur tre të ekuipazhit të saj pranë një rrugë kyçe të anijeve jashtë Krimesë.

Incidenti filloi më herët të dielën, kur një anije roje bregdetare bregdetare sulmoi një rimorkiator të marinës ukrainase në ngushticën Kerç, transmeton lajmi.net.

Tugboat po udhëtonte me dy anije artilerie të marinës ukrainase nga Odesa në Detin e Zi në Mariupol në Detin e Azovit.

Strait Kerch është i vetmi kalim në Detin e Azov përtej tij. Ngushtica kalon nga Ura Kerç e përfunduar kohët e fundit, që lidh Krimenë me Rusinë. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test