Na ndiqni

Bota

Thaçi gaboi, LDK kërkon platformë të re për bisedimet me Serbinë

Nga: Bota sot Më: 1 nëntor 2017 Në ora: 09:39
Pamje nga marrëveshja e Brukselit

“Kuvendi duhet të aprovoje platformën e dialogut me Serbinë, me tema dhe afate kohore për dialog. Qeveria duhet të zhvilloje dialogun dhe duhet të raportojë në Kuvend vazhdimisht”, ka thënë për gazetën “Bota sot”, Avdullah Hoti shef i grupit parlamentar të LDK-së.

Mbledhja e parë e grupit punues për ofrimin e mbështetjes për dialogun e brendshëm të Serbisë për Kosovën, i iniciuar nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka ngritur reagime tek partitë politike dhe opinion publik në Kosovë.

Në Qeverinë e Kosovës thonë se e shohin si proces normal këtë dialog, nëse ai ka për qëllim një paqe afatgjatë në mes së Kosovës dhe Serbisë.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test