Na ndiqni

Azia

Policia në Dubai lufton kriminelët me biçikleta fluturuese

Nga: Mediat shqiptare Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 19:01
Policia në Dubai me biçikleta fluturuese

Policia në Dubai ka ndoshta flotën më të madhe të automjeteve, dhe pas shumë super-automobilave është bërë edhe me mjetet transportuese të së ardhmes.

Në garazhin e policisë së Dubait, pranë Bugatti Veyron, Porsche 918 Spyder, Audi R8 dhe Ferrari FF, ka edhe një biçikletë fluturuese, ose "hoverbike".

Modeli Hoverbike S3 u ndërtua në Kaliforni dhe përdor një bateri 12,3 kWh të ekipit hibrid që lejon 40 minuta për të fluturuar.

Megjithatë, në varësi të kushteve të përdorimit, koha reale e "ngasjes" është 10-25 minuta.

Problemi është se ngarkimi i S3 për 25 minuta fluturim, zgjat 2.5 orë dhe shpejtësia maksimale e kësaj pajisjeje është 96 km/h.

Çdo njësi kushton 150,000 dollarë pa taksë.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test