Na ndiqni

Azia

Tërmet i fuqishëm në Filipine

Nga: Media shqiptare Më: 5 prill 2018 Në ora: 08:02
Filipinet u tronditën nga tërmeti me magnitudë 6.2

Burimet e tërmeteve vlerësojnë se ka pasur shans 34% të dëmtimit dhe vdekjes kur goditi së pari, shkruan “Daily star”, përcjell “Bota sot”.

Raportohet se tërmeti i fuqishëm 6.2 i magnitudës ka goditur ishullin jugor të Mindanaos, në Filipine.

Dridhja thuhet se goditi në një thellësi prej 38 miljesh, rreth 80 milje në lindje të qytetit të madh të ishullit Davao.

Tërmetet janë një dukuri e zakonshme në Filipine, i cili është pjesë e rajonit famëkeq të Zjarrit, ku ndodhin rreth 90% të dridhjeve të botës.

Nuk dihet nëse ka pasur viktima si pasojë e tërmetit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test