Na ndiqni

Auto

Lexus përgatit rivalin e Lamborghini crossover?

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 12:58
Lexus

Lexus po punon në një model të ri SUV që do të jetë rival i Supersport Lamborghini Urus, një edicion japonez Spyder7.

Sipas të njëjtit burim, crossover me performancë të lartë në versionin bazë do të përdorë një motor twin-turbo 3.5 V6 të fuqizuar nga dy motorë elektrikë dhe fuqia totale e kombinuar do të jetë mbi 425 "kuaj", transmeton KosovaPress.

Lexus gjithashtu do të ofrojë një variant më sportiv F të modelit të njëjtë, të mundësuar nga V8 me motor twin-turbo 4.0 nga Lexus LC F. Ky version do të ishte rivali i vërtetë i Urusit, pasi motori do të prodhojë të paktën 660 kuaj fuqi, që është edhe më shumë se crossover Lamborghini me 650 kuaj fuqi.

Gjithashtu thuhet se rivali i ardhshëm i Urusit mund të mbajë markën LQ Lexus të regjistruar në maj.

Ndërsa crossover i Lamborghinit kushton rreth 200,000 dollarë, rivali i tij do të shitet për rreth 150,000 dollarë.

Crossover Supersport i Lexus do të ketë premierën në vitin 2020, ndërsa shitjet duhet të fillojnë në vitin 2021.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test