Na ndiqni

Auto

SUV i madh spanjoll - Seat Tarraco vjen nga të gjitha këndet

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 21:48
Seat Tarraco

Seat Taraco vjen në tregun evropian në fillim të vitit 2019, si më i riu, por edhe më i madhi SUV në rangun e këtij prodhuesi spanjoll.

Pas Arona dhe Ateca, Taraco mbart gjithashtu një etiketë që ka të bëjë me një term gjeografik të caktuar nga vendi, i cili ruan traditën që Seat ndjek për dekada të tëra.

Tarraco është emri i lashtë i qytetit modern Tarragona, në Katalonjë, në bregdetin e Mesdheut njëqind, kilometra në jug të Barcelonës, dhe kjo ishte edhe fortesa më e vjetër e Perandorisë Romake në Gadishullin Iberik. 

SUV i ri është gjithashtu i disponueshëm në një variant me 7 ulëse dhe në fillim të shitjes, konsumatorët do të jenë në gjendje të zgjedhin midis dy motorëve benzinë dhe të gjithë motorëve me naftë.

Benzina bazë është një TSI me 1,5 litra me 150 kuaj fuqi, i cili vjen në çifte me një transmetim manual me gjashtë shpejtësi dhe me makinë me rrota të përparme. 

Ata që duan një makinë me katër rrota me benzinë, kanë një 2.0 TSI me 190 kuaj fuqi. Kjo njësi është e lidhur me transmetimin automatik të dyfishtë me shtatë shpejtësi dhe sistemin Seat 4Drive si një pjesë standarde e pajisjes. 

Prodhuesi spanjoll pohon se Tarraco përshpejton në këtë version 0-100 km / h në 8 sekonda dhe arrin një maksimum prej 211 km / h. 

Opsionet e naftës janë 2.0 TDI në variante me 150 dhe 190 kuaj fuqi. Seat Terraco prodhohet në fabrikën e Volkswagen në Gjermani. Kjo është hera e parë - pas dy dekadave – që një model tjetër i markës së makinave prodhohet në selinë e prodhuesit gjerman në Wolfsburg.

Image
Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test