Na ndiqni

Auto

Shkoda mini-SUV do të quhet Kosmiq?

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 21:44
Shkoda

Shkoda në vitet e fundit ka pasuruar gamën SUV me dy automjete të reja - në tregun evropian mbërriti Karoq kompakt dhe Kodiaq më i madh, i cili është gjithashtu në dispozicion në një version me 7 ulëse.

Nga ana tjetër, kinezët gjithashtu morën para kësaj edhe coupe-crossover Kodiaq  GT, si dhe modelin Kamiq, për një numër më të vogël se Shkoda Karoq. Ndërsa Kamiq nuk është destinuar për konsumatorët në Evropë, Shkoda për kontinentin e vjetër po përgatit një tjetër SUV nënkompakt.

Nëse informacioni që vjen nga AutoCZ çek është i saktë, SUV më i vogël evropian në rangun e Shkodës do të quhet Kosmiq.

Shkoda mini-SUV ndan platformën mekanike dhe motorizimin me modele simotra Volkswagen T-Cross dhe Seat Aaronin, dhe do të bazohet në konceptin e Vizioni X, i cili u paraqit këtë vit në panairin e veturave në Gjenevë. 

Në segmentin SUV nënkompakt në Evropë, tashmë mbretëron "tollovi” dhe modeli i Shkodës vjen në mesin e këtyre të fundit. 

Kur të paraqitet në treg vitin e ardhshëm, Kosmiq do të jetë në konkurrencë me modele të tilla si Peugeot 2008, Renault Captur, Hyundai Kona dhe shumë të tjerë, dhe AutoCZ pretendon se makina Shkoda të jetë në dispozicion vetëm me rrotat e para aktive, siç është rasti me modelet T-Cross VW dhe Seat Aron.

Para lansimit të modelit Kosmiq, Shkoda pret premierën e hatchback kompakt Scala, e cila do të mbahet më 6 dhjetor në Tel Aviv, Izrael.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test