Na ndiqni

Auto

MG prodhon vetura për Kinën

Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 15:03
Versioni elektrik i standardit SUV MG ZS duhet të jetë konkurrues me modele të tilla si Hyundai Kona Electric.

MG britanik, tani në pronësi të konglomeratit të Kinës SAIC, paraqiti eZS e saj elektrik në sallonin e veturave në Gubangdoo.

Versioni elektrik i standardit SUV MG ZS duhet të jetë konkurrues me modele të tilla si Hyundai Kona Electric.

Modeli i ri ka një motor elektrik me 150 kuaj fuqi dhe përshpejton 0-100 km / h në 6.2 sekonda.

MG nuk ofroi informacion të saktë për bateri, por automjet pritet të ketë një autonomi prej 430 kilometrash në mes të dy mbushjeve. Prodhuesi pretendon se do të duhet 30 minuta për të ngarkuar baterinë në një kapacitet prej 80%.

Nuk ka asnjë dyshim rreth planeve që MG të ofrojë SUV-in elektrik në Evropë,  për shkak se është e paqartë nëse do të jetë në gjendje të përmbushë nevojat e Kinës, ku shitjet e makinave elektrike janë duke ‘lulëzuar’.

Image
Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test