Na ndiqni

Auto

Shkoda rinovon veturën e saj të parë sportive të para 110 vjetësh

Nga: Mediat Shqiptare Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 19:40
Shkoda

Nga 12 kopjet e bëra të modelit 1908 BSC, vetëm një është ruajtur deri më sot, dhe Shkoda u përpoq të shkëlqejë këtë makinë pas 110 vjetësh.

Në kohën kur u ndërtua BSC, Shkoda ende nuk e mbajti shenjën e tanishme, por emri i markës asaj kohe ishte ai i themeluesve - Laurin dhe Klementi.    

Modeli i parë, Voiturette A, hapi rrugën për serinë BS, dhe modeli më sportist ishte etiketuar BSC. Në periudhën prej 10 qershor deri 20 tetor 1908, vetëm 12 kopje të kësaj makine janë bërë. Ndërsa Laurin & Klement BS i rregullt kishte një motor me 10 kuaj fuqi, BSC kishte 12 kuaj fuqi.

Shkoda restauroi me kujdes kopjen e vetme të mbijetuar të këtij modeli dhe procesi i rindërtimit zgjati dy vjet.

Prodhuesi çek është krenar të theksojë se disa nga komponentët më të rëndësishëm të makinës janë të vërteta, duke përfshirë një motor me dy cilindra 1.4 litërsh.

Image
Image
Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test