Na ndiqni

Austri

Në masa të rrepta sigurie, shqiptari i akuzuar për terrorizëm në gjyq

Më: 4 prill 2018 Në ora: 07:53
Lorenci

Lorenci 19 vjeçar është shtetas austriak, ndërsa prindërit e tij me kulturë ateiste, kishin emigruar nga Shqipëria drejt Austrisë.

Të mërkurën në Vjenë nën kushte të forta sigurie do fillojë gjykimi kundër djaloshit 19 vjeçar shqiptar, Lorenc K., i cili dyshohet për “terrorizëm”. Konkretisht, Lorenci duhet të ketë nxitur një 12 vjeçar gjerman, për të kryer sulm vetëvrasës, shkruan krone.at.

Pjesë e procesit është sesa është i rrezikshëm akoma Lorenci, përkundër një programi dekriminalizimi ndaj tij. Në rast se gjykata e shpall të pafajshëm 19 vjeçari rrezikon burg prej 15 vitesh.

Ndryshe Lorenci është shtetas austriak, ndërsa prindërit e tij me kulturë ateiste, kishin emigruar nga Shqipëria drejt Austrisë. Gjatë moshës minorene, ai është dënuar me 29 muaj burg, për shkak të grabitjeve, ku pikërisht në burg është konvertuar në musliman dhe ka vetë marrë emrin “Sabur Ibn Gharib“.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test