Na ndiqni

Atletika

Njeriu që synon të jetë i pari që notoi gjithë Oqeanin Paqësor

Më: 6 qershor 2018 Në ora: 08:51
Ben Lecomte

Notari francez Ben Lecomte ka nisur përpjekjen e tij rekord prej 5,500 miljesh notim për të kaluar Oqeanin Paqësor.

Duke notuar për tetë orë në ditë për më shumë se gjashtë muaj, ai mund të përballet me peshkaqenë, tufë të kandil deti dhe stuhive, ndërsa ai udhëton nga Japonia në bregun perëndimor të SHBA-së.

Basti i tij është që të behet njeriu i parë që ka notuar të gjithë Oqeanin Paqësor.

Kjo nuk është hera e parë që Lecomte ka marrë një sfidë të madhe të notit para vetës, pasi një dekadë më parë ai bëri notën e parë të njohur trans-atlantike që mbulonte 6.400 km (7300 km) për 73 ditë. 

Telegrafi
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test