Na ndiqni

Art

Piktura që theu rekord

Nga: Mediat shqiptare Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 09:53
Portrait of an Artist

Një pikturë e famshme e artistit britanik David Hockney është shitur në ankandin Christie's në New York për më shumë se 90 milion dollarë, një rekord për një vepër të një artisti të gjallë.

Portrait of an Artist ishte parashikuar të shitej për 80 milionë dollarë.

Dhe u shit pas një beteje 10 minutëshe mes dy personave që jepnin oferta përmes telefonit.

Duartrokitjet filluan në dhomën e shitjeve kur ra çekiçi ra dhe blerësi e komisioni ranë dakort për çmimin përfundimtar 90.3 milionë dollarë

Shitja e pikturës eklipsoi rekordin e mëparshëm të mbajtur nga artisti amerikan Jeff Koons.

Piktura e tij Balloon Dog (Orange) u shit për 58 milion dollarë në vitin 2013.

Christie nuk e zbuloi identitetin blerësit të suksesshëm.

Vepra e Hockney u pikturua në vitin 1972 dhe është një nga më të njohurat e tij.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test