Na ndiqni

Art

Mbi 100 karikatura për Macron të ekspozuara në Zvicër

Më: 1 tetor 2018 Në ora: 07:12
Ekspozita në Morges

Prej se ka ardhur në krye të shtetit francez Emmanuel Macron, është krahasuar me disa figura si : Supermeni apo edhe Napoleoni, për kënaqësi të karikaturistëve.

Ekspozita në Morges, në  Zvicër, me titull “Dessine-Moi un Macron”, ka sjellë së bashku mbi 120 vizatime të Presidentit francez nga 77 karikaturistë të shtypit që punojnë në Belgjikë, Francë ose Zvicër, shkruan euronews.

Ata dijnë të jenë kritikë pë qeverisjen e të parit të shtetit në Francë, duke e kthyer jetën e Macron shpesh edhe në qesharake.

Ndërkohë, karikaturisti zviceran Patrick Chapatte shpjegoi se si ndërtoi versionin e tij të presidentit francez.

“Ai ka një profil që huazon pak nga ish-presidenti francez Jacques Chirac, dhe pak nga Napoleoni. Hunda e akullnajave, mjekra e shquar që e ndan ajrin dhe sytë e tij, jo të vogël, por të mbushur me intensitet dhe me shollën e thyer shprehin një vullnet, ose ndoshta edhe pak zemërim, ose në të paktën vendosmëri të qartë, ” tha ai.

Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test