Na ndiqni

Art

“Të gjeturat” pushtojnë fjalorin e politikanëve, është banale

Nga: koha Më: 12 dhjetor 2017 Në ora: 14:10
ASHAK

Fatkeqësisht jo vetëm fjalori dhe standardi i shqipes kanë degjeneruar, sikurse edhe të shprehurit me veçanti, sa ndonjëherë kalojnë në banalitet.

Institucionet tona të shkencës, ASHAK dhe Instituti Albanologjik, përkatësisht specialistët për gjuhë në to, sikur janë dorëzuar pas vërejtjeve të pafrytshme të tyre ndaj çoroditjes që po i bëhet sot gjuhës sonë, të ruajtur ndër shekuj nën pushtues të huaj të egër, që donin asgjësimin tonë si komb.

Por, ndërsa kjo është një temë e gjerë që kërkon trajtim më të thellë, gjithnjë nga ata që kanë kompetenca shkencore, këtu po trajtojmë vetëm një shprehje, që ka pushtuar fjalorin e politikanëve, sikundër edhe të kolegëve tanë, gazetarëve të pavëmendshëm, që ndryshon rrënjësisht kuptimin e mendimeve që synojnë, duke kaluar në banalitet.

koha
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test