Na ndiqni

Art

Artistja gjermane përdor flokët për të pikturuar, ekspozita vjen në Shqipëri

Nga: Ora news Më: 25 tetor 2017 Në ora: 23:43
Ekspozita

Përurohet ekspozita personale e artistes gjermane Roza Mari Troken. Kjo ekspozitë përmban 60 punime dhe një instalacion i cili do të qëndojë në qendër të kësaj ekspozite si një pyetje provokuese për artëdashësit, siç e cilëson edhe vetë Artan Shabani.

Shabani: Kjo është një ekspozitë shumë specifike, për një artiste kaq famoze, një artiste që na nderon sepse vjen për herë të parë në Galerinë Kombëtare të Arteve është ekspozita e parë në Shqipëri. Ky instalacion gjendet në hyrje të ekspozitës dhe është një shpikje e artistes, e cila përdor në vend të furcës së penelit, flokët e artistëve të famshëm bashkëkohorë. Duke hedhur kështu dhe një pyetje interesante, deri diku dhe provokuese. Pra cili është autori i veprës? Roza Mari Troken apo janë artistët?

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test