Na ndiqni

Art

Shitet me çmim rekord, piktura 500 vjeçare punuar nga Leonardo Da Vinçi

Nga: mediatshqiptare Më: 16 nëntor 2017 Në ora: 11:19
Shitet me çmim rekord, piktura 500 vjeqare

Një pikturë 500-vjeçare e Krishtit që besohet të jetë pikturuar nga Leonardo da Vinçi, është shitur në Nju Jork për një rekord prej 450 milionë dollarësh.

Piktura njihet si Salvator Mundi (Shpëtimtari i Botës).mimi më i lartë i ankandit për çdo vepër arti dhe solli duartrokitje e gëzim në dhomën e ankandit të mbushur me mysafirë të krishterë.

Leonardo da Vinçi vdiq në vitin 1519 dhe ka më pak se 20 prej pikturave të tij në ekzistencë.

Vetëm një mendohet të jetë në duar private – Salvator Mundi, që besohet të jetë pikturuar diku pas vitit 1505.

Oferta përfundimtare për punën ishte 400 milionë dollarë, me tarifa që sjellin çmimin e plotë deri në 450.3 milionë dollarë.

Blerësi i paidentifikuar ishte i përfshirë në një konkurs të tenderimit, nëpërmjet telefonit, që zgjati rreth 20 minuta.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test