Na ndiqni

Amerika

Nju York : Ri-Nis debati për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve te Bashkuara

Nga: Nga Beqir SINA - Kombet e Bashkuara NY Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 00:32
Nju York : Ri-Nis debati për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve te Bashkuara

UN - NEW YORK : Zahir Tanin, Përfaqësues Special i Sekretarit të Përgjithshëm dhe Shef i Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), e informoi sot në takimin e radhës Këshillin e Sigurimit për Kosovën.

"Ndersa, liderit e Serbisë dhe diplomatët e Kosovës në SHBA, kanë debatuar mbi "qëllimin e tyre të përbashkët" për të vazhduar punën drejt një zgjidhjeje të negociuar, por situata në terren mbetet e shprishur nga "veprime të shpeshta kundërshtare", me pasoja reale për njerëzit në terren," tha një zyrtar i lartë i Kombeve të Bashkuara Këshilli i Sigurimit të mërkurën.

Presidenti Aleksandar Vuçiç i Serbisë dhe presidenti Hashim Thaçi i Kosovës u zotuan të vazhdojnë të flasin pas një takimi në Bruksel, javën e kaluar, njoftoi në raportin e tij Zahir Tanin, kreu i Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), duke lexus raportin e radhes.

Megjithatë, për negociatat politike qe të ketë sukses dhe paqe e përhershme për t'u marrë, duhet "angazhimi dhe berja e plotë" e cila nevojitet nga të gjithë aktorët - shoqëritë, udhëheqësit dhe përfaqësuesit politikë - theksoi ai.
"Angazhimet e nivelit të lartë që mund të arrihen përmes negociatave politike, pa marrë parasysh fuqinë e mbështetjes ndërkombëtare dhe rajonale, nuk ka gjasa të qëndrojnë, përveç nëse mbështetet nga mirëkuptimi dhe besimi i plotë midis komuniteteve dhe individëve në shoqëri", tha zoti Tanin.

Z. Tanin gjithashtu vuri në dukje se tensionet etnike dhe interesat politike të fituara kanë dëmtuar përpjekjet për të reformuar institucionet e sundimit të ligjit në Kosovë, duke vënë në dukje se kërcënimet ndaj zyrtarëve, ato kanë dëmtuar besimin në forcën dhe paanshmërinë e sistemit të drejtësisë.

Në informimin e tij të rregullt në Këshillin e Sigurimit për situatën në Kosovë dhe punën e UNMIK-ut, zoti Tanin tha se misioni vazhdon t'i japë përparësi ndërtimit të besimit veçanërisht në nivelin bazë dhe se ka rivendosur përqendrimin e tij në promovimin më të gjatë pajtimit afatgjatë.

"Pa pajtim shoqëror, përfshirë njerëzit, komunitetet dhe shoqërinë civile, progresi mund të bjerë, pavarësisht nga përpjekjet më të mira dhe punën e palëve politike", tha ai, duke theksuar se ndërtimi i besimit kërkon "durim dhe këmbëngulje".

Përveç kësaj, misioni i OKB-së tha ai vazhdon të mbështesë ndërveprimin midis të gjitha grupeve anembanë Kosovës, për të ndihmuar në adresimin e çështjeve brenda mandatit të saj, si dhe duke u fokusuar në fuqizimin e grave dhe të rinjve.

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara u mor edhe sot, të mërkurën, me Kosovën, në atë që këtu thirret seanca e radhës dhe është e fundit për këtë vit.

Ndërkohë, qe është publikuar raporti i Sekretarit të Përgjithshëm Guterres, për zhvillimet në Kosovë, në bazë të të cilit zhvillohen diskutimet, shtypi shkruan se "Raporti, është një lloj iventari, është përkthyer përveç anglishtes, frëngjishtes, spanjishtes, rusishtes dhe arabishtes, edhe në kinezçe. Në kinezçe duhet kësaj radhë edhe më shumë, sepse Kina mban presidencën e radhës së Këshillit të Sigurimit (KS) këtë rradhe".

Raporti i Guterres i cili do të paraqitej në gusht, por kjo nuk ndodhi, mbasi ishte presidenca e rradhës e Këshillit të Sigurimit e cila u mbajt nga Mbretëria e Bashkuar, e cila, ashtu si shumica e vendeve të Perëndimit, e përkrah versionin e uljes ose heqjes fare të sesioneve në Këshillin e Sigurimit rreth Kosovës, të cilat Serbia dhe Kina e Rusia, po i kundërshtojnë.

Presidenca, që u mbajt nga SHBA në shtator, e cila është gjithashtu në favor të formatit të ndryshuar, ra muajin e kaluar ndërsa, presidenti në tetor ishte nga Bolivia majtiste, e cila nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Kurse, Kina, mori kryesinë më 1 nëntor. takimin e parë ne Këshillin Sigurimit per këtë muaj ia kishte i dedikuar për konsultime rreth programit të punës.

Disa, burime konfindeciale nga Selia e Kombeve të Bashkuara, i thanë gazetës tonë se Kina, ishte ajo që e ri-futi në axhendën e radhës së Këshillit të Sigurimit (KS) këtë 14 nëntor, debatin për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, mbasi në muajin Gusht ky takim nuk u mbajt.

Kina është po ashtu anëtari i KS, që e futi sërish Kosovën në linjën që vendet e tjera të KS e shohin si të pakuptimtë, linjë që u ndërpre në muajin gusht.

Daçiç, i cili merrë pjesë në cdo seancë të Këshillit të Sigurimit të OKB në Nju Jork - si Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i punëve të jashtme, përfaqësonë Serbinë në gjitha takimet rutinore të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke marrë pjesë edhe sot në krye të delegacionit nga Beogradi, ne fjalen e tij vleresoi Kinen.

Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm Ivica Daçiq, tha se : "Programi i punës së KS për nëntor është miratuar, ku një sesion i dedikuar për Kosovën është ri-kthyer në rendin e ditës dhe ishte caktuar për në 14 nëntor".

Ai shpjegoi se disa vende vazhduan të kërkonin të largoheshin nga Kosova nga agjenda e Këshillit të Sigurisë së OKB-së, por nuk kërkonin një votë për çështjen, duke lënë vendimin në vend të vendit kryesues - këtë muaj, që si dihet është Kina.

"Dëshiroj ta falënderoj Kinën për mbështetjen jashtëzakonisht të rëndësishme për ta kthyer Kosovën në axhendën e KS-së, si dhe Russinë dhe anëtarët e tjerë të KS që e mbështesin atë propozim", tha Dacic.

Në raportin për Kosovën për periudhën nga 16 prilli deri më 15 korrik, Guterres, the tani deri me 14 nentor, ai shprehu shqetësim për faktin se, edhe pas nentë muajsh, nuk kishte pasur asnjë rezultat në hetimin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq, në Mitrovic, dhe u kërkoi autoriteteve të Kosovës të rritin hetimet dhe të përdorin të gjitha kanalet e disponueshme për ndihmë.

Guterres, raportoi se, në përgjithësi, situata ishte e qëndrueshme në periudhën e vëzhguar, ndryshe nga periudha e raportit të mëparshëm, por që kishte pasur incidente të cilat mund të rifutonin tensionet.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, duke shprehur kundërshtimin ndaj planeve të Kosovës për të ndryshuar mandatin e Forcës së Sigurisë, tha se vendi i tij u “kundërvihet akteve të tilla të njëanshme... simbas tij.

" Dua të theksoj se është e papranueshme që në momentet kur po zhvillohen bisedime për të gjetur një zgjidhje, sillen vendime të tilla radikale dhe pres që vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të dënojnë një vendim të tillë të Prishtinës”.
Ministri serb foli edhe për ate siç tha “fushatën e Prishtinës të ndihmuar edhe nga disa vende tjera” për anëtarësimin e Kosovës në policinë ndërkombëtarë (Interpol) dy ke theksuar se bëhet fjalë për “aspirata tërësisht politike”.

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, e cila po përfaqëson Kosovën në sesionin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, këto dy vjetët e fundit ka përmendur vizitën e presidentit serb, Aleksander Vuçiq, në liqenin e Ujmanit.

Çitaku ka thënë se në vend se Vuçiq të dërgonte mesazhe paqeje nga ajo vizitë, ai ka thurur lavde për Sllobodan Millosheviqin, njërin prej shkaktarëve të një prej tragjedive më të mëdha në Ballkan.

Çitaku ka folur edhe për vizitën e presidentit Thaçi në Liqenin e Ujmanit, duke thënë se atë ditë nuk u shënua asnjë incident ashtu siç ka konfirmuar edhe KFOR-i.

Ajo ka thënë se për një vizitë të tillë, Thaçi nuk ka nevojë që ta pyes askënd dhe se mund të lëviz i lirshëm në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës.

Citaku tha se incidenti ishte shkaktuar një ditë pas nga strukturat paralele serbe të cilat veprojnë në veri, të cilat kanë hedhur bombë në lokalin e një personi i cili kishte shërbyer kafe për presidentin Thaçi dhe ekipin e tij në ditën kur ai e vizitoj Liqenin e Ujmanit.

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku, tha të mërkurën në New York, se “askush nuk mund të vërë veto” ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës dhe bota duhet të mbështesë integrimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Ajo i bëri këto komente gjatë mbledhje së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për gjendjen në Kosovë.

Ambasadorja Çitaku tërhoqi vëmendjen në trysninë që ushtron Beogradi ndaj pjesëtarëve të komunitetit serb që të tërhiqen nga Forca e Sigurisë së Kosovës, ndërsa theksoi se ngritja e ushtrisë së Kosovës nuk do të jetë kurrë pjesë e bisedimeve me Serbinë.

“Më lejoni të jem e qartë, asnjë shtet tjetër, asnjë qytetar tjetër, nuk ka të drejtë te vetos mbi ngritjen e forcave tona të armatosura. Kjo është çështje e një vendimi sovran që Kosova do ta përmbyllë së shpejti”, tha ajo.
Ambasadorja Çitaku tha se Kosova duhet të jetë pjesë e Interpolit për t’u shndërruar në kontribuuese të sigurisë botërore.

“Sinqerisht, nuk e di se si dreqin mund të jetë kjo humbje për fqinjin tonë verior?”, tha ajo duke nënvizuar se “kush e pengon anëtarësimin e Kosovës në Interpol, qartazi e ndihmon krimin e organizuar. Është e qartë që përfituesit e vetëm nga mbajtja e Kosovës jashtë Interpolit janë kriminelët, kartelet e drogës dhe terroristët. Pyetja që duhet t’i bëni vetes është, a dëshironi të jeni vërtetë në atë listë”?

Kosova synon të sigurojë votat e mjaftueshme për t’u bërë pjesë e Interpolit në takimin e kësaj organizate, që mbahet me 20 nëntor në Dubai. Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuar e Britanisë së Madhe kërkuan mbështetje për këtë synim.

Kosova dhe Serbia shfaqën ndërkaq pikëpamje të ndryshme rreth pranisë së Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë por edhe raportimit në Këshillin e Sigurimit.

Derisa ministri serb, nguli këmbë sërish në vazhdimin e këtij misioni, që sipas tij është i domosdoshëm për të mbrojtur të drejtat e serbëve dhe të pakicave tjera jo shqiptare, ambasadorja Çitaku, tha se UNMIK-u duhet të përmbyllë misionin meqë nuk është më i rëndësishëm tash kur Kosova është vend i pavarur.

Përmbyllja e mandatit të UNMIK-ut është mbështetur edhe nga fuqitë perëndimore, por jo noa Kina die Rusia te cillas nuk e njohin pavaresine e Kosoves.

Ambasadorët në Këshillin e Sigurimit i shprehën mbështetje procesit të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Image
Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test