Na ndiqni

Amerika

Whitmer Guvernatore e Michiganit, feston me simbolin e shqiponjës

Nga: Beqir Sina - New York Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 16:58
Whitmer Guvernatore

DETROIT MI : Whitmer ilustroi një qasje të re në lidhjen e saj me shqiptarët e Amerikës. Avokati i njohur nga Detroiti - Michigan - Joseph Dedvukaj, ka postuar një fotografi në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, ku ka treguar një gjest të bërë simbol të shqiptarëve, duke bërë shenjën e shqiponjës me dy pëllëmbat e dorës, me Guvernatoren e re Gretchen Whitmer.

Pas marrjes se mandatit si Guvernatore e shtetit të Michiganit, Gretchen Whitmer, ka pozuar duke bashkuar duart mbi gjoks në të njëjtën mënyrë si veprojnë shqiptarët, për të treguar atë dashurinë dhe indetitetin tonë kombëtar.
Dhe, kjo ka funksionuar në shumë raste jo vetëm në Europë, por edhe këtu përtej oqeanit në SHBA, ku senator, kongresisit, dhe anëtar të administratës së Shtëpisë së Bardhë, personalite te njohura amerikane kanë bërë simbolin tonë të shqiponjës, me shqiptaret.

Gretchen Whitmer, e cila u zgjodh guvernatore e Miçiganit më 6 nëntor 2018, në zgjedhjet afatmesme të zhvilluara një ditë më parë, e ka mundur kundërshtarin e saj republikan Bill Schuette për t'u bërë guvernatoria e ardhshëme e shtetit te Miçiganit.
Ish-udhëheqësia e pakicës së Senatit të shtetit, Whitmer drejtoi një fushatë të fokusuar në aftësitë e kompetencës dhe, duke premtuar ujin e pastër dhe ate se do te "të rregullonte rrugët e mallkuara" të këtij shteti. Por ajo ishte gjithashtu një kritike e sinqertë i konfirmimit të Gjykatës Supreme të Drejtësisë Brett Kavanaugh dhe një mbështetës i lëvizjes “MeToo”.

Në krye të një bilete demokratike që përfshinte kandidatet femra për të gjitha garat në të gjithë vendin, Whitmer gjithashtu ilustroi një qasje të re nga gratë që konkurronin për zyra të larta të SHBA. Në epokën e “MeToo”, thonë ekspertët, gratë në të gjithë vendin po bëjnë përvojat e tyre personale - të cilat janë të lidhura pazgjidhshmërisht me gjininë e tyre - një pjesë më e madhe e fushatave të tyre. Kandidatët po dërgojnë mesazhin se "gjinia është ndër pjesët me vlerë të shtuar që po sjellin" në “tryezë”, tha në tetor Kelly Dittmar, një profesore e shkencave politike në Universitetin Rutgers.
Fitorja e Whitmer tregon se qasja mund të funksionojë në Michigan, një shtet që Hillari Klinton humbi si në zgjedhjet parësore dhe në zgjedhjet e përgjithshme në vitin 2016. Pas zgjedhjes së Presidentit Trump, ekspertët nënkuptonin se demokratët mund të kenë nevojë të përsërisin qëndrimin për t'iu apeluar për sa më shumë unitet në shtet.

Por për Whitmer, tha profesoresha Dittmar, "Nuk është për macho, Ajo është për të bërë gjërat që ka premtuar."
Si guvernatore, Whitmer ka premtuar ujë të pastër, rrugë më të mira dhe mbrojtje për të drejtat e abortit
Në primare të Michiganit në fillim të këtij viti, Whitmer u përball me dy sfidues, Abdul El-Sayed dhe Shri Thanedar. Ashtu siç njoftoi Ella Nilsen i Vox gjatë verës, disa mbështetës të El-Sayed kërkuan të portretizonin Whitmerin si një kandidat qendrore, themeluese, por të tjerë thanë se etiketa nuk u përshtat. "E mbulova kohën e saj në legjislaturë dhe ajo ishte një nga demokratët më progresivë që mbulova", tha për Nilsen, strategiste e Partisë Demokrate së Miçinganit, Susan Demas, një ish-reportere shtetëror.

Whitmer kishte gëzuar një epërsi të rehatshme në sondazhet që shkonin në Ditën e Zgjedhjeve. Schuette, kundërshtari i saj republikan dhe avokati i shtetit, u përpoqë të fitonte votuesit për shkak të lidhjes së tij me guvernatorin republikan që po largohej, Rick Snyder, i cili ishte shumë i papëlqyeshëm pas krizës së ujit të Flint. Schuette u miratua nga Presidenti Trump, i cili është gjithashtu i papëlqyeshëm me votuesit e Miçiganit.
Si guvernator, Whitmer ka premtuar jo vetëm pastrimin e ujit të shtetit, tani duke u përballur me një krizë të mundshme të kontaminimit të mundshëm dhe për të rregulluar këto rrugë të mallkuara, por edhe për të mbrojtur të drejtat e abortit për Michiganin.

Whitmer është një avokate mbrojtëse i të drejtave riprodhuese, e cila për herë të parë fitoi vëmendjen kombëtare në 2013, kur ajo u hap për sulmin e saj seksual në një fjalim që kundërshtonte një projekt-ligj të Miçiganit që kërkonte që gratë të blinin një vendim të posaçëm nëse donin mbulimin e sigurimit për abortin ne rastet e përdhunimit. Projektligji kaloi gjithsesi, por, i tha Vox në tetor, "Unë shtova zërin tim në një bisedë që ishte vonuar shumë."

Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test