Na ndiqni

Amerika

Zgjedhjet e afatmesme 2018: 10 shtetet që do të votojnë “referendumin” Donald Trump!

Nga: Beqi Sina - New York Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 15:34
Beqi Sina

WASHINGTON D.C: Votuesit e SHBA st heret në mëngjes - (6 Nëntor 2018) janë duke hedhur votën e tyre në ditën e zgjedhjeve afatmesme sot, ku analistët dhe ekespertët amerikan të këtyre zgjedhjeve kanë identifikuar 10 garat kryesore që duhet ndjekur, pasi analistët dhe ekspertët paralajmërojnë se votimi është një referendum mbi presidencën e Donald Trump.

Dita e sotme e zgjedhjeve është e martë 6 nëntor - dhe simbas të gjitha gjasave  më shumë se 31 milion amerikanë kanë për votuar tashmë, duke përfituar nga opsioni i dhënë nga shumë shtete për të "votuar herët" dhe për të shmangur radhët e ditës.

Partia Demokratike dhe Partia Republikane po luftojnë për mbi 435 vende në Dhomën e Përfaqësuesve- Kongresit dhe 35 ulset në Senat.
Sot janë në garë për t’u votuar gjithashtu edhe 36 guvernatorë, në disa shtete të mëdha që janë për t'u zgjedhur me votot e 6 Nëntorit mbsi atyre u ka përfunduar mandati.

Por sidoqoft garat në këto 10 qarqe që po i eazurojmë pak më poshtë  janë konsideruar si vitale për të ndjekur gjatë gjithë ditës për të kuptuar se në cilin drejtim po shkojnë zgjedhjet.

Shqiptarët që do të bëjnë histori në këto zgjedhje Zgjedhjet e afatmesme 2018

Për shqiptarët e Amerikës, vëmendja dhe vota e tyre është përqëndruar te miqt e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve dhe në Senat, si dhe  kanidaturat e shqiptaro amerikanëve, që po kandidojnë në këto zgjedhje afatmesme, ku natyrisht pika më kulmore është edhe rasti Suzana Shkreli në Distriktin 8të, për në Kongresin amerikan - Dhomën e Përfaqësuesve.

Suzana Shkreli është 29 vjeç. Është gruaja më e re kandidate  për Kongresin Amerikan, dhe shqiptarja e parë që kandidon për të qenë pjesë e Kongresit në Shtetet e Bashkuara, duke përfaqësuar distriktin 8 të Michigan. Prokuroja shqiptaro amerikane, fitoi përballë kandidaturave rë tjera demokrate(tërheqjes së tyre), dhe tani garon përballë republikanit Mike Bishop, i cili ka qenë dy herë, pjesë e Kongresit.

Dhe, nëse fiton Suzanna, jo thjesht do të bëjë histori si shqiptarja e parë në Kongres, por do të hapë rrugë për shqiptarët në Kongres. Ndaj, në votën për Suzanna Shkrelin, shqiptarët e Amerikës, nuk mund të ndahen në demokratë e repubikanë. Të gjithë do të votojnë Suzannën si shqiptarë.
Po ashtu edhe vet Susana ka pohuar se është e vetëdijshme që nuk do të qe e lehtë, një kandidaturë e till kundrjet një Republikani në “tokën e tyre”, mbasi dihet që Distrikit 8të, gjithmon voton republikanët.

Por, ka dicka që jep shpres dhe ndoshta mund të ndodh ajo që Distrikti i 8të, i Michiganit, ka nevojë për dikë që nuk ka frikë të ndërmarrë sfida të forta, për familjet e klasës së mesme të Michigan, një përfaqsues që do të mbroj të dyja palët dhe do të sigurohen që familjet e Michigan të ecin përpara.
Pra megjithse sot është një “përballje” e vështirë në këtë sfidë politike, për shkak të rivalit të Susana Shkrelit, dhe kandidatit Republikan, Mike Bishop, i cili ka dy vite në Kongresin Amerikan, dhe një buxhet mjaft të “mjamur”, shpresa është ajo që vdes e fundit.
Susana Shkreli me suportin e votuesve dhe mbështetësve bujarë, do të mund të ulet në atë karrige dhe nëse fiton ajo do të bëj histori, si shqiptarja-amerikane e parë që zgjidhet në Kongres, gjithashtu edhe si gruaja me e re në moshë.

Mirpo, jo pak të rëndësishme janë sot edhe votimet në shtetin e Nju Jorkut, ku një shqiptar nga Kosova është në mesin e mijëra kandidatëve që garojnë për nivele shterore të përfaqësimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Vedat Gashi nga Peja garon në Distriktin 94 për Asamblenë e Shtetit të Neë Yorkut, ai është  Avokati nga Kosova që me demokratët synon ulëse në

Asamblenë e Shtetit të Neë Yorkut
Ai garon në emër të demokratëve kundër një kandidati të Partisë Republikane.
Nëse fiton, Gashi sot ai do të bëhej shqiptari i parë nga Kosova, i zgjedhur në një post të lartë politik në SHBA.
Ndërkaq, veprimtari i njohur Xheladin Zeneli, një shqiptar nga Ulqini i Malit të Zi, jeton prej kohësh në Amerikë, duke kontribuar prej vitesh për komunitetin shqiptar dhe atë amerikan, ai sot shpreson të bëhet anëtar për Këshillin Bashkiak në një komunë të shtetit Neë Jersey.
Ai është kandidatura e fortë për këshillin bashkiak të komunës së Dumontit në Shtetin e Neë Jersey-t, në kuadër të votimeve që po mbahen sot më 6 nëntor, ku shqiptarën ka për ti dhënë votën e gjithë komunitetit shqiptar në këtë komunë.
Përndryshe, fokusi më i madh i zgjedhjeve të sotme është për Kongres, me gjasat reale që demokratët të kthejnë pushtetin në të dyja dhomat, për ta sfiduar seriozisht pushtetin e Presidentit Trump.

Qarku i 6-të i Kentakit
Kjo garë është përshkruar si një "tregues i hershëm" i të gjithë zgjedhjeve afatmesme, pasi distrikti i zonës Lexington do të jetë një nga të parët që do t'i nxjerr rezultatet.
"FiveThirtyEight", një sondazh i një sondazhi, klasifikon rrethin si një "hedhje", që do të thotë që të dy republikanët dhe demokratët janë ende në garë ta rrëmbejnë atë.
Për momentin, kongresisti republikan Andy Barr ka 5 në 9 shanse për të fituar (54.4 për qind), ndërsa piloti i ushtrisë amerikane  Amy McGrath ka 4 në 9 (45.6 për qind), tha Fiftyhillty.
Distrikti i 6-të e pa Presidentin e SHBA Donald Trump duke fituar me 16 pikë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës.
Nëse demokratët arritën ta kapnin këtë vend, ai mund të ishte një tregues i një zhvendosje drejt anës së majtë të spektrit politik.

Qarku i 7-të i Virxhinias
Ky rajon tradicionalisht republikan gjithashtu konsiderohet një "gjetje" nga sondazhi  “FiveThirtyEight”, dhe është i rëndësishëm për shkak se sheh një garë midis një demokracie të moderuar dhe një republikane të prirur drejt Partisë Konservatore Tea.
Aty, republikani në detyrë Dave Brat, i cili e çoi votën në befasi në 2014, duke mposhtur kreun e shumicës së shtëpive Eric Cantor në parësor të partisë, po përballet me demokratin Abigail Spanberger, me 4 në 7 shanse për të fituar (56.4 përqind).
Zonja Spanberger është një ish oficere e operacionit të CIA-s dhe aktualisht ka 3 në 7 shanse për të fituar (43.6 përqind).
Qarku i 6-të i Gjeorgjisë
Kjo zonë ka qenë historikisht një bastion republikan, duke votuar për kandidatët presidencialë të GOP-it, si Romney dhe John McCain me kufij të gjerë.
Megjithatë këto zgjedhje i shohin demokratët dhe republikanët që shkojnë në kokë, me të dy kandidatët që kanë 1 në 2 shanse për të fituar, sipas sondazheve.
Karen C. Handel ka një shans 50.7 për qind, ndërsa kundërshtari Lucy McBath ka një shans 49.3 për qind.

Qarku i 7-të i Nju Xhersit
Ky rajon sheh republikanin Leonard Lance në detyrë pesë-vjeçare me Tom Malinoëski, një ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit.
Pavarësisht nga Qarku i 7-të duke i dhënë z. Trump një fitore të çmendur në 2016, me 54.08 për qind, zona është rritur shqetësim me politikat e administratës Trump në muajt e fundit.
Dhe z. Lance haptas është hapur me presidentin e SHBA duke votuar kundër faturës republikane të taksave dhe përpjekjen për të shfuqizuar dhe zëvendësuar billën “Akti Affordable Care”, i njohur si Obamacare.
“FiveThirtyEight” i sheh demokratët që kan gjasa të fitojnë, me 7 në 9 shanse (77.8 për qind) kundër z. Lance 2 në 9 (22.2 për qind).

Qarku i 45-të i Kalifornisë
Ky rreth është një kështjellë e vjetër republikane - por tani analistët e shohin atë të mbështetur drejt Partisë Demokratike.
Republikanët e tanishëm me Mimi ëalters kanë vetëm 3 në 8 shans për të fituar (37.6 për qind) kundër Katie Porter 5 në 8 (62.4 për qind), simbas sondazhit “ FiveThirtyEight”.
Një fitore nga znj. Porter mund të shkundë Uashingtonin, duke sinjalizuar një ndryshim të rëndësishëm në preferencat e votuesve të SHBA.

Qarku i Tretë Iowa
David Young, republikan në detyrë në këtë Qark, ka 3 në 10 shanse (30.3 për qind) për të mbajtur vendin e tij, sipas “FiveThirtyEight”.
Ky rajon u kap nga ish-Presidenti Barak Obama në vitin 2012, por u kthye në Partinë Republikane në 2016, ku Trump e fitoi atë me tre pikë si pjesë e një fitore nëntë pikë në të gjithë shtetin e Ajovës.
Analistët tani po shohin nga afër këtë Qarkut për të parë nëse do të kthehet përsëri te demokratët, kryesuesi i së cilës është Cindy Axne, duke patur 69,7 për qind shanset për të fituar.

Qarkut 7 të Teksasit
Trump humbi këtë Qark nga një pikë e vetme për Hillary Clinton në 2016, 48 për qind kundrejt 47 për qind, por ajo ende konsiderohet si një kështjellë republikane.
“FiveThirtyEight” e nxorri atë si një "hedhje", duke i dhënë republikanit John Culberson dhe demokratit Lizzie Pannill Fletcher një shans 1 në 2 për të fituar (respektivisht 48.4 për qind dhe 51.6 për qind).

Senati i Misurit
Ulësja e një vendi në Senat për Misuri është mbajtur nga demokratja Claire McCaskill, e cila aktualisht ka 4 në 7 shanse (56.1 përqind) për të fituar kundër Josh Haëley, kandidati i Partisë Republikane, i cili mban 3 në 7 shanse (43.9 përqind), sipas “FiveThirtyEight”.
Shumica e analistëve besojnë se nëse Partia Demokratike nuk është në gjendje të mbajë këtë vend, shanset e tyre për të fituar shumicën në Senat do të jenë shumë të pakta.

Zgjedhjet e mesme 2018: Katie Porter, është kandidati i Partisë Demokratike në rrethin e 45-të të Kalifornisë i cila ka shumë pak shance të fitojë kundrejt kandidatit republikan në bastionin e tyre.

Senati i Nevadës
Ky shtet do të shohë senatorët që luftojnë mbi temën e kujdesit shëndetësor, pasi Dean Heller republikan në detyrë kundërshtoi kundër çmontimit të Obamacare vetëm për të favorizuar më pas të ashtuquajturën masë të shfuqizimit të dobët që dështoi në Senat.
Z. Heller aktualisht ka 4 në 9 shanse (44.3 për qind) kundër demokratit Jacky Rosen, i cili ka 5 në 9 (55.7 për qind), gjithmon sipas sondazhit “ FiveThirtyEight”.

Guvernatori i Floridës
Demokrati Andreë Gillum, kryebashkiaku i Tallahassee, po përballet me republikanët Ron DeSantis, i cili gjatë vitit 2016 u rreshtua nga afër me z. Trump.
Analistët e konsiderojnë këtë garë të rëndësishme sidomos për Partinë Demokratike, aktualisht duke debatuar mbi atë pozitë politike duke marrë përpara fushatës presidenciale të vitit 2020.
Ndërsa ata janë të pavendosur midis marrjes së qëndrimeve më progresive ose përkuljes më shumë drejt qendrës, e shohin fitoren e zotit Gillum, anëtar i krahut progresiv, se ai do të ndihmonte që partia të shtyhej më shumë drejt anës së majtë të spektrit politik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test