Na ndiqni

Amerika

Trump thotë se s'e ka shkarkuar Comeyn për shkak të hetimeve të Rusisë

Më: 18 prill 2018 Në ora: 18:38
Donald Trump dhe James Comey.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se nuk e ka shkarkuar James Comeyn nga pozita e drejtorit të FBI-së, vitin e kaluar, për shkak të hetimeve të kësaj agjencie mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet në SHBA, më 2016.

Comey "nuk është shkarkuar për shkak të hetimeve të rreme të Rusisë", tha Trump në një postim në Twitter.

Deklarata duket se bie në kundërshtim me një koment që ka bërë Trump për motivet e tij, dy ditë pas shkarkimit të Comeyt, në maj të vitit 2017.

"Në fakt, kur kam vendosur ta bëj këtë (të shkarkoj Comeyn), i kam thënë vetes: kjo gjëja e Rusisë është një histori e trilluar", ka thënë Trump në atë kohë.

Shkarkimi i Comeyt ka çuar në emërimin e këshilltarit të posaçëm, Robert Mueller, i cili tani udhëheq hetimet e Departamentit amerikan të Drejtësisë mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhje dhe bashkëpunimin e mundshëm të fushatës së Trumpit me zyrtarët rusë.

Trump vazhdimisht e ka mohuar se ka pasur bashkëpunim të fshehtë midis bashkëpunëtorëve të tij dhe Rusisë.

REL
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test