Na ndiqni

Aktuale

Del pamja kur Presidentit Rugova nuk iu lejua fjala në tubimin e LDK-së në Gjakovë (2000)

Nga: Mediat Shqiptare Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 12:17
Presidentit Rugova

Në zgjedhjet e para të mbajtura në Kosovën e paluftës, LDK-ja në krye me Ibrahim Rugovën arriti t’i fitojë mbi 80% të komunave të Kosovës, përveç Skenderajt, Drenasit, Shtimjes dhe Kaçanikut. Të gjitha komunat e tjera u fituan nga LDK-ja.

Por përveç kërcënimeve, shantazheve e vrasjeve që përjetuan aktivistët e LDK-së dhe vetë lideri i saj Ibrahim Rugova, ndodhën e tentime të ndryshme sic ishte ai në Gjakovë kur nuk iu lejua fjala apo kur “dikush” i këputi kabllot e rrymës me të dalë në foltore dhe në skenën e improvizuar për këtë tubim në Gjakovë.

Image

Siç shihet të kota ishin përpjekjet e aktivistëve të LDK-së dhe të vetë ish-kryetarit të Degës së LDK-së në Gjakovë, Aqif Shehut që t’i mundesohet fjala presidentit Rugova. Gjakova ishte mbushur përplot simpatizantë të LDK-së e të presidentit Ibrahim Rugov të cilët kishin ardhë që t’i japin përkrahje liderit të tyre Ibrahi Rugova. (BS)

Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test