Na ndiqni

Aktuale

Haradinaj: Një regjiment i ushtrisë do të vendoset në pjesën veriore të Kosovës

Nga: Mediat Shqiptare Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 19:05
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për formonin e Ushtrisë së Kosovës, duke thënë se brenda këtij muaji edhe do të behët formimi i saj. Ai ka treguar edhe disa detaje se si do te duket ushtria e Kosovës.

“Ushtria e Kosovës do të duket si ushtri. Ajo do të jetë e tillë si çdo ushtri e botës. Ushtria jonë do t'i këtë tri regjimente; do të thotë janë tri regjimente tokësore, dmth ushtri këmbësore. Njëra do të vendoset në Gjilan, njëra në pjesën jugore dhe njëra do të vendoset kah veriu. I veriut është i treti në radhë. Ushtria jonë do të ketë komandën e gardës. Disa do të jenë aktiv e disa rezervë”, ka teguar Haradinaj.

Ai ka thënë ushtria e Kosovës nuk do të ketë asnjë mungesë.

“Ne nuk do të kemi nëndetëse apo diçka të tillë, sepse s’kemi deti. Mirëpo, gjerat e tjera që i prekësin një ushtrie do t’i ketë”, ka thënë Haradinaj.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test