Na ndiqni

Aktuale

Haradinaj për referendumin në Maqedoni: Vota e shqiptarëve, orientim perëndimor

Nga: Bota Sot Më: 30 shtator 2018 Në ora: 09:39
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga shqiptarët që jetojnë në Maqedoni  të dalin masivisht të votojnë emrin e ri të Maqedonisë.

Po ashtu, ai ka shkruar në Facebook se “vota e tyre pro është manifestim historik për orientimin perëndimor të shqiptarëve”.

Postimi i plotë:

Interesi madhor i shqiptarëve të Maqedonisë, është përcaktimi për BE-në dhe NATO. Ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve në Maqedoni që sot, masovikisht dhe pa hezitim, t’i përgjigjen pozitivisht referendumit të Marrëveshjes me Greqinë për emrin. Vota e tyre pro është manifestim historik për orientimin perëndimor të shqiptarëve. Shqiptarët nuk kanë alternativë tjetër pos përcaktimit euro-atlantik.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test