Na ndiqni

Aktuale

Haradinaj: Arritja e marrëveshjes nëpërmjet korrigjimit të kufijve, kthim ka tragjeditë

Nga: Mediat Shqiptare Më: 18 shtator 2018 Në ora: 15:08
Ramush Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj ka ripërsëritur qëndrimin e tij se arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi përmes korrigjimit të kufirit është kthim kah tragjeditë.

Këto komente kreu i ekzekutivit i ka bërë në një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë. Haradinaj ka shprehur bindjen e tij të plotë se deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për këtë çështje nuk kanë qenë në adresë të tij.

 "Nuk besoj se më është referuar mua. Asnjëherë nuk besoj se më referohet mua në këtë temë sepse detyra jonë është që të mbrojmë sovranitetin dhe integritetin e vendit. Unë jam thellë i binur se lëvizja e marrëveshjes me Serbinë përmes korrigjimit të kufijve është kthim prapa, kthim kah tragjeditë", ka thënë Haradinaj.

Sipas tij edhe për projektligjin për FAK-un, ku shprehi bindjen e tij se ky i fundit do të votohet në Kuvendin e Kosovës.

"Projektligjet që janë tri që lidhen me Ushtrinë e Kosovës, të tria e kanë deklaratën financiare. Ministria e Financave është treguar fleksibile. Plani është 10 vjeçar dhe parasheh dyfishim të buxhetit. Në momentin kur ligji është në Qeveri, kam marrë konfirmimet se do të votohet", tha Haradinaj.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test