Na ndiqni

Aktuale

Viti i dështimit: Nga paktet me kriminelët e veriut, deri te zhvatja e buxhetit të shtetit

Nga: Bota sot Më: 10 shtator 2018 Në ora: 08:17
Ramush Haradinaj, foto ilustrim

Janë bërë një vit i plotë që kur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e kishte nënshkruar dekretimin e mandatarit për formimin e Qeverisë së Kosovës të drejtuar nga lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj.

12 muaj më parë më 61 vota pro, ishte zgjedhur kryeministër i nominuari për këtë post nga koalicionit PANA, Ramush Haradinaj.

Përkundër premtimeve të mëdha elektorale të udhëheqësve të partive në pushtet, për krijimin e mijëra vendeve të reja të punës, përqindja e papunësisë në Kosovë vazhdon të mbetet e njëjtë. Të dhënat e fundit të Agjencionit të Statistikave të Kosovës (ASK), tregojnë se shkalla e papunësisë në vend është mbi 25 për qind.

Nga opozita punën një vjeçare të qeverisë aktuale po e konsiderojnë si të dështuar. Këta të fundit,  Qeverinë Haradinaj e kanë përkufizuar si qeveri të boksierëve, qeveri pa numra, qeveri të analfabetëve dhe qeveri që kënaq vetëm apetitet e partive për pushtet.

Ndërsa, në anën tjetër, shoqëria civile është e mendimit se kjo qeveri nuk ka asnjë notë pozitive, përveç rritjes së numrit të ministrave, një brigadë e tërë e zëvendësministrave dhe rritja e pagave për kabinetin qeveritar dhe vartësve të tyre.

Gazeta “Bota sot”, ka provuar të marrë edhe deputetë nga radhët e pozitës për ta vlerësuar punën e qeverisë aktuale, mirëpo disa kanë qenë të pa qasshëm e disa të tjerë edhe jashtë shtetit që nuk kanë dashur të deklarohen.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test