Na ndiqni

Aktuale

Vetëvendosje fton LDK-në: Le t’i mbushim bashkë sheshet

Nga: Bota sot Më: 8 shtator 2018 Në ora: 08:19
Foto ilustrim

Për të tretën ditë me radhë ka dështuar të mbahet seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga subjektet politike opozitare për miratimin e një rezolute në mbrojtje të tërësisë territoriale të Kosovës. Për këtë arsye, Lëvizja Vetëvendosje i ka bërë ftesë publike LDK-së për organizmin e tubimeve me qytetarë për protesta qytetare. Ndër deputetë të LDK-së ka mendime të ndryshme lidhur me ftesën e Lëvizjes Vetëvendosje. Mirëpo, në parim ata përkrahin çdo hap që bëhet në mbrojtje të territorit të vendit.

Përmes një komunikate për media, Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se ka zhvilluar mbledhjen e jashtëzakonshme të kryesisë, në të cilën është debatuar për zhvillimet e fundit politike në vend.

Sipas komunikatës, në mbledhje është marr vendim që të ftohet Lidhja Demokratike e Kosovës për organizimin e përbashkët të protestave dhe të fillojnë përgatitjet për to.

Në komunikatën e Lëvizjes Vetëvendosje, thuhet se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pa mandat të Kuvendit po vrapon në negociata pa parime me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Ne nuk mund të lejojmë pazare me sovranitetin, territorin dhe kufijtë e Kosovës. Aventura personale e Presidentit të Kosovës është e papranueshme. Ai po i mashtron si qytetarët e Kosovës ashtu edhe ata të Kosovës Lindore. Prandaj, ai duhet të largohet. Qeveria e pakicës po e bojkoton Kuvendin e Republikës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, duhet të dorëhiqet. Vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja parlamentare. Kërkojmë zgjedhje të lira, demokratike dhe të ndershme. Nevojitet legjitimitet i ri i një qeverie të re”, theksohet në komunikatë.

Vetëvendosje thotë se, institucionet e Kosovës nuk po funksionojnë derisa Kuvendi është bllokuar.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test