Na ndiqni

Aktuale

Ramush Haradinaj argat i Thaçit, për hir të pushtetit

Nga: Bota sot Më: 6 shtator 2018 Në ora: 20:14
Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, bëri publik propozimet e tij në lidhje me emrat e grupit negociator të bisedimeve me Serbinë.

Haradinaj, propozoi si kryetar të grupit, Fatmir Limajn, ndërsa si nënkryetar është propozuar emri i Enver Hoxhajt.

E, këta emra, kanë nxitur reagime të shumta, si nga radhët e opozitës, njashtu edhe nga shoqëria civile, të cilët po e konsiderojnë si një taktikë të radhës nga kreut i shtetit, Hashim Thaçi.

Për Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), qeveria aktuale po provon në vazhdimësi atë se janë “sejmen” të Hashim Thaçit, dhe se për hir të mbajtjes së pushtetit janë në gjendje t’i bëjnë të gjitha kompromiset e mundshme, disa nga të cilat edhe të paimagjinueshme.

Ndërsa, njohësit e zhvillimeve politike në vend deklarojnë se nuk ka ndonjë kuptim caktimi i serishëm i njerëzve që nuk janë adekuat dhe nuk mund të përballen profesionalisht me Serbinë.

Bajram Gecaj: Nëse e kundërshtojnë Thaçin nuk mund të qëndrojnë gjatë në pushtet

Zyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bajram Gecaj, ka thënë se Qeveria “Haradinaj”, për hir të mbajtjes së pushtetit janë në gjendje t’i bëjnë të gjitha kompromiset e mundshme, disa nga të cilat edhe të paimagjinueshme.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test