Na ndiqni

Aktuale

Forumi i Grave në LDK diskuton për gjendjen politike dhe rastet e dhunës ndaj grave

Nga: KP Më: 29 gusht 2018 Në ora: 14:51
Forumi i Grave në LDK

Sot është mbajtur takimi i Kryesisë së Forumit të Gruas së Lidhjes Demokratike të Kosovës, me kryetarët e degëve.

Zyra për informim e LDK-së, ka njoftuar se në këtë takim është diskutuar për gjendjen aktuale politike në vend si dhe rastet e dhunës ndaj grave.

Me këtë rast thuhet se Forumi i Gruas mbështet qëndrimet e kryesisë së LDK-së dhe vlerëson se çdo negocim për territorin e Kosovës cenon kushtetutshmërinë e saj.

“Ky mekanizëm i LDK-së është i përkushtuar si çdo herë në mbrojtjen e sovranitetit të vendit dhe kërkon vëmendjen qytetare në këto procese. Prandaj, FGLDK si tejkalim nga kjo situatë i sheh të nevojshme Zgjedhjet e Përgjithshme Parlamentare”, thuhet në njoftimin për media.

Po ashtu tutje tregohet se gjatë këtij takimi është diskutuar edhe për planin e aktiviteteve të Forumit të Gruas dhe mobilizimit të grave në nivel të degëve.

“Në këtë takim u diskutua edhe për rastet e fundit të dhunës në familje, me ç ‘rast Kryetarja e Forumit të Gruas, znj. Lirije Kajtazi bashkë me të gjitha strukturat e degëve kërkuan mobilizim të gjerë për të luftuar çdo formë të dhunës”, thuhet në njoftimin e LDK-së. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test