Na ndiqni

Aktuale

“LDK do ta përmbysë qeverinë në afatin më të shpejtë të mundur”

Nga: Bota sot Më: 1 nëntor 2017 Në ora: 20:10
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk do të bëhet asnjëherë pjesë e qeverisë Haradinaj. Kështu kanë deklaruar për gazetën “Bota sot”, zyrtarë të LDK-së të cilët i janë kundërpërgjigjur Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq i cili ka parashikuar tërheqjen e Listës serbe nga Qeveria si kundërshtim për formimin e ushtrisë se Kosovës dhe bashkimin e LDK-së në një koalicion me këtë qeveri.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka parashikuar se në të ardhmen Lista Serbe mund të largohet nga Qeveria e Kosovës për shkak të ushtrisë.

Ai ka deklaruar se pas këtij skenari LDK mund të bëhet pjesë e Qeverisë. Madje, Vuçiq ka thënë se në krye të LDK-së shpejt mund të emërohet Vjosa Osmani ose Lutfi Haziri.

Mirëpo, Bajram Gecaj, ish zv.ministër i Administrimit dhe Pushtetit Lokal si dhe njëkohësisht anëtar i LDK-së, ka thënë se e ka siguruar Vuçiqin dhe bashkëmendimtarët e tij në Kosovë se LDK-ja nuk do t’i bashkëngjitet asnjëherë kësaj qeverie.

Sipas Gecajt, ata do ta përmbysin qeverinë aktuale sa më shpejt që të jetë e mundur.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test