Na ndiqni

Aktuale

Peci: EULEX-i të përfundojë misionin e tij

Nga: lajmi Më: 21 dhjetor 2017 Në ora: 12:30
Enver Peci

Kryetari i Gjykatës Supreme, Enver Peci ka kërkuar që misioni i EULEX-it të përfundojë misionin e tij, pasi sipas tijka ardhur koha që Kosova të përballet vet me problemet e saj si shtet i pavarur dhe sovran.


Këtë kërkesë ai e bëri gjatë një ligjëratës ligjërata “Sistemi gjyqësor në Kosovë, sfidat dhe vështirësitë” të organizuar nga Fakulteti Juridik në Kolegjin AAB.

Në këtë ligjëratë, kryetari i Supremes tha se institucionet e Kosovës dhe miqtë ndërkombëtarë, që nga paslufta nuk janë ndalur së punuari që në Kosovë të ketë një sistem të mirëfilltë gjyqësor, ku të gjithë do të jenë të barabartë dhe të trajtohen si të tillë, e që të arrihet kjo neve na duhet një vullnet më madh politik dhe përkushtim i plotë.

“Me vullnet politik mund të bëhet më mirë, gjendja nuk është ajo çfarë dëshirojmë, problem është numri i madh i rasteve, ndoshta do të mund të thosha që problemi është i krijuar edhe nga pushtetet tjera, ngase nuk e ka pasur përkrahjen adekuate në drejtim të përmirësimit edhe të kushteve materiale, edhe të kushteve tjera për gjyqësor”, tha Enver Peci.

lajmi
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test