Na ndiqni

Aktuale

Haradinaj tregon si do ta shpëtojnë Telekomin nga bankrotimi

Nga: Mediat Shqiptare Më: 21 maj 2018 Në ora: 10:08
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka folur pas mbledhjes së Qeverisë për krizën që është aktualisht Telekomi i Kosovës.

Ai tha se Qeveria nuk ka dëshirë të ulë pagat e askujt, por duhet të shpëtohet kompania.    

Sipas tij bankrotimi eventual është lajm i keq për këtë kompani.

Ai tha se do të bëjnë gjithçka që është e mundur, reduktimin e shpenzimeve të tepërta, të ndalen humbjet edhe njëkohësisht mundësi të uljes së pagave.

“Punëtorëve ndoshta nuk iu bjen shumë të ulen, por menaxhmentit. Nuk besoj 40 përqind, por nëse kërkohet për 10 përqind për punëtorët e  20 përqind për menaxhment, është në të mirën e tyre, në mënyrë që të mos bankrotojë. kur të kthehen në këmbët e veta, mund të kthehen pagat prapë”, tha Haradinaj.

Kryeministri përsëriti se në qershor do të ipet  besimi pozitiv për liberalizimin e vizave.

Sipas tij ky vlerësim do të kalojë prapë nëpër institucionet e BE-së dhe nevojitet aprovimi i vendeve veç e veç.

“Kemi porosi të qarta që qytetarët e vendit e meritojnë lëvizjen e lirë. Unë iu them të gjitha vendeve të BE-së, prej Kosovës nuk ju vjen krim, nuk ju vijnë azilantë. por vetëm lëvizje dhe shkëmbime. Pra po bëhet fjalë për shkëmbim, jo për emigrantë apo krim. Unë mendoj që vetëm qytetarët e rregullt, studentet, rinia, kultura, sporti, biznesi, ata do të udhëtojnë”, tha kryeministri Haradinaj.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test