Na ndiqni

Aktuale

Nënshtrimi ndaj Listës Serbe nga Haradinaj dhe arsyeja e shkarkimit të ish ministrit Sefaj

Nga: Bota sot Më: 20 maj 2018 Në ora: 08:18
Flamur Sefaj dhe Ramush Haradinaj

E ushtroi detyrën e ministrit te Punëve të Brendshëm për 7 muaj rresht. Është ky Flamur Sefaj, anëtar i Aleancës Kosova e Re, i cili pranoi dorëheqjen që ia kishte kërkuar shefi i qeverisë Ramush Haradinaj. Por Sefaj, nuk e pranoi asnjëherë arsyetimin e këtij të fundit, se lirimi nga detyra e bëri pas arrestimit dhe deportimit  të gjashtë shtesave turq.

Të paktën kështu ishte bërë e ditur edhe në letrën e dorëheqjes të cilin ish ministri Sefaj e ofroi.

“Të dashur qytetarë, Edhe pse nuk isha dakord për arsyen e dhënë në kërkesën për lirimin e pozitës së ministrit të Punëve të Brendshme, sot ofrova dorëheqjen time të parevokueshme.

Për mua ishte privilegj, nder dhe krenari qe i shërbeva vendit tim për 7 muaj rresht.

Dua t’i siguroj të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, se operacioni i Policisë tonë në veri të Kosovës, mbrojti Kushtetutën dhe principet e shoqërisë sonë multietnike”, thuhej në letrën e dorëheqjes.

Pas dorëheqjes, reagimi i ish ministrit nuk ishte shumë i gjatë.

“Unë nuk mbroj koalicione, unë e mbroj Kushtetutën! Në Kosovë politikani vlerësohet nga numri i "kokave që arrin t’i presë". Largimi im ka prapavijë të lojërave politike të stilit ballkanik, të një mendësie rurale” kishte thënë Sefaj.

Tek në muajin maj po del se fjalët e Flamur Sefajt, ku kishte thënë se nuk është shkarkuar për shkak të deportimit dhe arrestimit te gylestineve, po del të jenë të vërteta.

Të paktën kjo po vërtetohet edhe nga Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i cili në një intervistë foli edhe rreth largimit të Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj dhe shefi të AKI-së, Driton Gashi. Sipas Thaçit, Sefaj ishte larguar nga pozita e ministrit më shumë për rastin e Gjuriqit, se sa të arrestimit dhe deportimit të shtetasëve turq.

“Unë besoj se ministri është larguar për shkak të reagimit ndaj Gjuriqit se sa për rastin tjetër. Për mua ka qenë ministër i mirë dhe i përgjegjshëm. Edhe shefi i AKI-së ka kryer një punë shumë të mirë, por rrethanat politike kërkuan që të ndodhë ajo që ndodhi”, tha Thaçi,

Mirëpo cili është qëndrimi i partisë të cilës i takon Flamur Sefaj dhe cila mund të jetë  arsyeja e vërtetë e shkarkimit të Sefajt?

Deklaratat e Thaçit, të pakuptimta

Sekreti organizativ i Aleancës Kosova e Re, Vesel Makolli, në një prononcim për “Bota sot”, thotë se deklarata e presidentit Thaçi është plotësisht e pakuptimtë.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test