Na ndiqni

Aktuale

Opozita frikësohet se treshja Thaçi, Haradinaj, Veseli mund të pranojnë kompromise të reja me Serbinë

Nga: Bota Sot Më: 19 maj 2018 Në ora: 10:17
Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj, Kadri Veseli

Krerët e tri institucioneve të shtetit mund të bëjnë kompromise të reja në bisedimet përfundimtare me Serbinë për të shpëtuar lëkurën e tyre.

Kështu thonë përfaqësuesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje.

Qeveria Haradinaj ka proceduar në Kuvend Platformën për bisedimet përfundimtare të Brukselit, por sipas deputetëve të përfaqësuesve të shoqërisë civile ajo është një dokument që nuk përmban kohën e bisedimeve, temat që do të bisedohet, etj.

Nga ana tjetër, një platformë të tillë e kanë paralajmëruar edhe zyrtarët serb për muajin qershor, siç thonë ata për zgjedhjen e problemit të Kosovës në bisedimet e Brukselit.

Por, përfaqësuesit opozitare kanë frik se krerët e shtetit, Thaçi, Haradinaj dhe Veseli mund të bëjnë kompromise të dhimbshme për përfitime të tyre personale.

Kosova gjendet në pozitë të pavolitshme

Teksa e komenton paralajmërimin e Serbisë për platformën në bisedimet me Kosovës, zyrtari i LDK-së, Bajram Gecaj thotë se tanimë gjendemi në fazën përfundimtare të dialogut.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test