Na ndiqni

Aktuale

Hoti tregon se çka u bisedua sot

Më: 8 maj 2018 Në ora: 20:04
Avdullah Hoti

Kryetari i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti në një postim në facebook ka treguar detajisht për ato që është diskutuar në tryezën e dytë të partive politike.

Hoti thotë se ekziston vullnet politikë nga të gjitha partitë politikë që të arrihet një konzensus për adresimin e temave të rëndësisë nacionale, përfshirë edhe partitë e koalicionit qeverisës.

Hoti shkruan më tutje se nuk duhet të udhëhiqet vendi nga pakiuca parlamentare.

Postimi i plotë:

Sot u mbajt tryeza e dyte e partive politike, te cilat tryeza jane nisur nga LDK-ja per te nxjerre vendin nga kriza institucionale.

Ekziston vullneti politik tek te gjitha partite, perfshire partite e koalicionit qeverises, qe te arrihet koncenzus per adresimin e temave te rendesise nacionale.

Por, koalicioni qeverises nuk e ka shumicen e nevojshme parlamentare per te marre vendimet me te thjeshta.

Nuk mund te lejojme qe vendi te udhehiqet nga pakica parlamentare, sepse eshte kunder rregullave te demokracise.

Zgjedhjet e reja jane te pa evitueshme. Duhet te dakordohemi per daten e zgjedhjeve dhe deri atehere ne duhet te punojme se bashku per te adresuar ceshtjet e rendesise nacionale.

Sa me shume qe zgjatet kjo krize institucionale me qeveri te pakices, demet per demokracine tone te re dhe shoqerine e ekonomine e Kosoves jane me te medha.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test