Na ndiqni

Aktuale

Kush ka fuqinë ta dërgojë vendin në zgjedhje të reja?

Nga: Bota sot Më: 30 prill 2018 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Tryeza e mbajtur të mërkurën nga partitë politike për të diskutuar për situatë aktuale në të cilën gjendet Kosova ka përfunduar pa ndonjë gjë konkrete, përveç pajtimit që tryeza të atilla të mbahen më shpesh.

Përkundër, që ishte paralajmëruar të diskutohej për zgjedhjet e parakohshme, nënkryetari i LDK-së, parti kjo e cila ka qenë organizatore e tryezës, kishte mohuar këtë.

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu, kishte deklaruar se subjektet kanë shprehur gatitshmërinë që të organizohen tryeza të tilla, duke shtuar se takimi ka qenë për të gjetur zgjidhje, e jo për të diskutuar për zgjedhje.

“Secili subjekt e ka gatishmërinë që të organizojë tryeza të tilla. Tryeza e radhës mund te jetë javën e ardhshme. Në këtë takim se kemi ftuar për të diskutuar për zgjedhjet, por për të gjetur zgjidhje për çështjet. Vendi është në një krizë institucionale kjo qeveri nuk ka legjitimitet, por jemi të interesuar që çështjet madhore t’i diskutojmë dhe për të gjetur zgjidhje. Janë përmendur temat që janë të rëndësishme për Kosovën do të punojmë të gjejmë zgjidhje”, ka pohuar Veliu pas përfundimit të tryezës.

Tryeza e ftuar nga LDK-ja dhe kjo deklaratë e Veliut, vjen disa ditë pas deklaratës së shefit të grupit parlamentar po nga kjo parti, Avdullah Hoti.

Hoti kishte deklaruar, se nëse dëshirojnë ata do ta çojnë vendin për 30 ditë në zgjedhje.

“Qëndrimi i LDK-së është i qartë. Ne mund ta çojmë vendin për 30 ditë në zgjedhje. Por dëshirojmë që këtë ta bëjmë në mënyrë të dakorduar. Ne dëshirojmë që të krijojmë konsensues në këtë shoqëri”, ka thënë ai.

LDK e gatshme të marr timonin

Edhe deputetja e LDK-së Valentina Bunjaku- Rexhepi, e thotë të njëjtën gjë.

Sipas saj, LDK-ja është e gatshme për zgjedhje siç është e gatshme edhe për ta marrë timonin e drejtimit të vendit.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test