Na ndiqni

Aktuale

Lista Serbe, “shpëton” Haradinajn nga mocioni?

Nga: Bota sot Më: 30 mars 2018 Në ora: 21:53
Ramush Haradinaj

Që nga votimi i Demarkacionit më Malin e zi në Kuvendin e Kosovës, politika në vend ka marrë një kaheje tjetër.

Po ashtu, ditë më parë largimin nga koalicionin Qeverisës e ka dekalruar edhe Lista Serbe. Si duket Qeveria e Kosovës nuk mund të qëndrojë në “binar”, pasi që edhe opozita mund të ngrit një mocion për shkarkimin e Qeverisë. Por sa mund të ndodhë një gjë e tillë?

Lidhur me këtë, deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin e Kosovës,  Imet Rrahmani  ka thënë për “Bota sot”, se vendimin për të ndritur një mocion për rrëzimin e Qeverisë  duhet ta marrin organet e larat të partisë.

“Vendimin për ngritjen ose jo të një mocioni për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj e marrin organet më të larta të partisë kuptohet bashkë me deputetët e LDK-së.  LDK është e fokusuar maksimalisht gjithherë dhe  do të ndjek rrugën e cila është më e mirë për Kosovën në këto rrethana aspak normale dhe aspak pozitive të shkaktuara nga qeverisja e gabuar e vendit. Ky koalicion edhe sikur opozita të mos jetë e gatshme tash me ngrit mocion pothuajse nuk ka shans të mos shkoj drejt vetshpërbërjes”, ka deklaruar ai për “Bota sot”.

Vendi drejt një qeverie teknike

Kurse, politologu Gurakuq Kuqi ka deklaruar se mocioni nuk i duhet vendit në këto momente dhe se opozita mund të organizojë një gjë të tillë, por duhet t`i ketë votat.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test