Na ndiqni

Aktuale

Çka ndodhi dje me Listën Serbe, çka pritet t'i ndodhë qeverisë Ramush Haradinaj

Nga: Koha Më: 28 mars 2018 Në ora: 07:35
Lista Serbe

Qeveria Haradinaj ka humbur shumicën në Kuvendin e Kosovës, pas daljes së Listës Serbe nga koalicioni. Kjo është pasoja e parë që kanë prodhuar arrestimi dhe dëbimi i zyrtarit serb Marko Gjuriq, një ditë më herët.

Përveç largimit nga Ekzekutivi, Lista Serbe ka paralajmëruar nisjen e veprimeve të njëanshme për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke ia veshur atij kompetencat ekzekutive. Por, edhe pse votat e deputetëve serbë kanë qenë vendimtare për t’u inauguruar në krye të Qeverisë, kryeministrin Haradinaj nuk e ka shqetësuar largimi i partnerit. Në deklarimin e parë për media, një ditë pas aksionit në veri, shefi i Qeverisë ka thënë se nuk i gëzohet këtij lajmi, sikurse as ngjarjes që solli arrestimin e Gjuriqit. Megjithatë ka shtuar së autoritetet e shtetit janë shtrënguar të përdorin masa të tilla, në respektim të ligjit dhe Kushtetutës së Kosovës.

Koha
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test