Na ndiqni

Aktuale

LDK: Zgjedhjet e reja, rruga e vetme për të vendosur normalitet në Kuvend

Nga: Mediat Shqiptare Më: 13 mars 2018 Në ora: 12:57
Avdullah Hoti

Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së z Avdullah Hoti është deklaruar sot pas shtyrjes së seancës në të cilën nuk arritën të votoheshin rekomandimet e opozitës lidhur vendimin e Qeverisë për rritjen e pagave të kabinetit qeverisës.

Ai ka thënë se Kuvendi dhe institucionet tjera janë duke funksionuar jashtë normalitetit, dhe rruga e vetme për të kthyer normalitetit në institucione janë zgjedhjet e reja.

“Koalicioni qeverisës nuk e ka shumicën për te mbivotuar procesin e vendimmarrjes ne Kuvend. Si rezultat i kësaj, ata e bojkotuan votimin për te pamundësuar kuorumin prej 61 vota. Bllokues i jetës parlamentare është pozita e pa qëndrueshme, e jo opozita qe është duke e ruajtur shtetin nga ky koalicion grabitës. Kuvendi është bere jofunksional. Kuvendi duhet te shpërbehet sapo te votohet demarkacioni. Rruge tjetër për te vendosur normalitetin ne Kuvend dhe ne institucione te tjera nuk ka”, është shprehur Hoti.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test