Na ndiqni

Aktuale

Dita Botërore e Zgjedhjeve

Nga: Mediat shqiptare Më: 1 shkurt 2018 Në ora: 07:59
Ilustrim

“Dita Botërore e Zgjedhjeve” shënohet në mbarë botën çdo të enjten e parë të muajit shkurt.

Dita e zgjedhjeve i referohet ditës kur mbahen zgjedhjet e përgjithshme. Në shumë vende, zgjedhjet e përgjithshme mbahen gjithmonë të dielën, për të mundësuar pjesëmarrjen sa më shumë votues, ndërsa në vende të tjera zgjedhjet mbahen gjithmonë në një ditë javore.

Megjithatë, disa vende ose rajone brenda një vendi gjithmonë bëjnë një ditë të ditës së zgjedhjeve një ditë pushimi, duke përmbushur kështu të dy kërkesat.

Shumë vende lejojnë votimet në mungesë ose votimet e hershme për t'u hedhur me postë përpara zgjedhjeve, duke shmangur kështu problemin krejtësisht.

Një ditë zgjedhore zakonisht arrin kulmin në një natë zgjedhore kur rezultatet e zgjedhjeve janë radhitur dhe shpallen fituesit.

Përndryshe, Kosova ka shënuar disa herë këtë ditë, megjithatë, KQZ deri tash nuk ka njoftuar për ndonjë aktivitet.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test