Na ndiqni

Aktuale

Kryeministri i izoluar!

Nga: Bota sot Më: 27 janar 2018 Në ora: 15:15
Ramush Haradinaj

Kryeministri aktual i vendit, Ramush Haradinaj, që nga ardhja e tij në pushtet nuk ka treguar ndonjë zhvillim në të mirë të vendit.

Përveç që qytetarë kanë mbetur të izoluar, i izoluar ka mbetur edhe kreu i qeverisë së Kosovës. Haradinaj, deri më tani nuk ka pasur takime me asnjë homolog të tij nga shtetet e fuqishme në Evropë. Ai deri më tani është takuar vetëm me homologët e tij të rajonit, respektivisht me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe atë të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Sigurisht se mosbashkëpunimi i Haradinajt me homologë të shteteve të fuqishme, i sjellë gjëra negative vendit e këtë e konfirmojnë edhe politikanë dhe analistë politikë.

“Bota sot” ka provuar të kontaktojë Qeverinë e Kosovës dhe me deputetë që janë në koalicionin qeverisës lidhur me këtë, por nuk ka arritur të marrë përgjigje rreth kësaj çështje.

Ndërsa, nga pozita thonë se Haradinaj, përveç vetes po izolon edhe qytetarët e Kosovës.

Të gjithë drejtë izolimit

Zyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bajram Gecaj, duke folur për “Bota sot” për këtë çështje, tha se ky koalicion qeverisës në krye me Haradinajn, nuk po e izolon vetëm kryeministrin, por edhe popullin e Kosovës.

“Kryeministri i ri që nga fillimi nuk ka shpreh interes fare për “çështjet e mëdha”, të cilat i kishte premtuar gjatë fushatës, por duket se prioritet e ka akomodimin e interesave parciale. Kjo qeveri dhe ky koalicion duket se do të na dërgojnë të gjithëve drejt izolimit, jo vetëm veten e tyre”, ka thënë Gecaj për “Bota sot”.

Kurse, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Ismajl Kurteshi, duke folur për “Bota sot” rreth kësaj çështje, është shprehur se refuzimi i vizës për Haradinajn po izolon të gjithë, jo vetëm atë.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test