Na ndiqni

Aktuale

Vjosa Osmani: Komisioni e dorëzoi me kohë materialin për demarkacionin

Nga: Indeksonline Më: 24 janar 2018 Në ora: 09:06
Vjosa Osmani

Demarkacioni nuk do të jetë pikë e rendit të ditës as gjatë seancës së radhës në Kuvendin e Kosovës. Kryeparlamentari Kadri Veseli dje pas mbledhjes së Kryesisë tha se demarkacioni nuk është pjesë e seancës se 25 janarit pasi sipas tij, Komisioni e kishte vonuar dorëzimin e materialit.

“Ligjin për demarkacionin nuk do ta kemi në seancë plenare për arsye se Komisioni Parlamentar nuk e ka sjellë në kohën e duhur që të trajtohet në seancën e radhës. Do të presim të procedojmë, por që për këtë mbledhje nuk ka qenë e përgatitur”, ka thënë Veseli.

Lidhur me këtë çështje, Indeksonline ka kontaktuar kryetaren e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani e cila thotë se materiali është proceduar brenda afatit ligjor tek Kryesia e Kuvendit.

“Komisioni e ka proceduar materialin me 16 janar, pra brenda afatit ligjor. Tani është në kompetencë të kryesisë të vendosë për datën e seancës plenare ku do të shqyrtohet marrëveshja”, ka deklaruar Vjosa Osmani.

Demarkacioni vazhdon të mbetet një prej çështjeve më të rëndësishme në vend, që kërkon zgjidhje të shpejtë.

Këtë gjë e kanë deklaruar disa herë edhe ambasadorët e vendeve më të fuqishme, duke kërkuar që demarkacioni të kalojë sa më shpejtë, që pastaj të hapet rruga e liberalizimit të vizave për qytetarët kosovarë.

Indeksonline
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test