Na ndiqni

Afrika

Kofi Anan do të varroset më 13 shtator në Ganë

Nga: Mediat Shqiptare Më: 24 gusht 2018 Në ora: 20:12
Kofi Anan

Ish-shefi i Kombeve të Bashkuara dhe fituesi i çmimit Nobel Kofi Anan do të varrosen në vendin e tij në Gana më 13 shtator, tha presidenti i kombit afrikano-perëndimor të premten. Nana Akufo-Addo i tha një delegacioni të familjes së Ananit se ai do të kishte një varrim të plotë shtetëror, duke “përshtatur statusin e tij si një ikonë globale, diplomat dhe burrë shteti”.

Anan vdiq në një spital zviceran në orët e hershme të së shtunës në moshën 80 vjeçare. Ai ishte i rrethuar në ditët e tij të fundit nga gruaja e tij e dytë Nane dhe fëmijët Kojo dhe Nina, kanë thënë bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë. Kofi Anan ka mbajtur postin e Sekretarit të Përgjithshëm në OKB nga viti 1997 – 2006. Kofi Anan ka dhënë kontribut të çmuar dhe në transformimin e bujqësisë në Afrikë. Anan ka marrë Çmimin Nobel në vitin 2001. Kjo për shkak të përkushtimit të tij në mbrojtje të plotë të të drejtave të Njeriut.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test