Na ndiqni

Afrika

Lakuriqët përhapin virusin Nipah, 10 të vdekur

Më: 22 maj 2018 Në ora: 12:59
Nipah

Më së paku 10 persona kanë vdekur në jug të Indisë nga virusi i rrallë Nipah, i cili përhapet përmes lakuriqëve të mëdhenj që ushqehen me fruta dhe që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme të gripit dhe të inflamacionit të trurit, njoftuan sot zyrtarët shëndetësorë të Indisë.

Për virusin Nipah, i cili është shpërndarë në distriktin e Kožikodës, nuk ekziston një vaksina, deklaroi ministri i Shëndetësisë së shtetit indian Kerala K.K. Shailaja.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test